Baseny ogrodowe są coraz bardziej popularne wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiadanie swojego basenu w ogrodzie to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych. W gorące dni jest fantastyczną opcją, aby się schłodzić. Basen stelażowy w domu, to także miejsce spotkań i świętowania z przyjaciółmi i oczywiście największa atrakcja dla każdej rodziny. Należy jednak pamiętać, że aby świetnie się bawić, trzeba zadbać o prawidłową czystość basenu, aby zapobiec zbierania się zanieczyszczeń, a tym samym rozwoju bakterii, które mogą mieć negatywne skutki dla ciała. Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić basen stelażowy, jakie są techniki i jak często to zrobić - czytaj dalej.
Mycie basenu przydomowego, to czasochłonny proces. Powinien się on odbywać tylko dwa razy - przed i po sezonie. Jeśli jednak nie zaniedbaliśmy czyszczenia basenu po lecie, przed kolejnym rozłożeniem go, będzie to bardzo szybki zabieg odświeżający. Jeśli schowaliśmy go wraz jego całym wyposażeniem w piwnicy, garażu lub na strychu w idealnym stanie, możemy tylko spłukać go czystą wodą na początku sezonu i będzie absolutnie gotowy do napełniania.
Gdy lato się skończy, powinniśmy wyczyścić nasz basen. Motywacja do jego sprzątania nie jest często największa, ale z pewnością jest to działanie warte wysiłku. Robiąc to poprawnie zaoszczędzimy nasz czas i będziemy mogli szybciej z niego korzystać za rok.
Jeżeli basen ma służyć przez cały sezon, woda w nim musi być krystalicznie czysta. Aby osiągnąć ten efekt, niezbędne jest systematyczne czyszczenie. Poznaj kilka sposobów na czyszczenie basenu stelażowego w Twoim ogrodzie:
Używanie pompy piaskowej - jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie krystalicznie czystej wody w basenie. Dzięki filtrowi piaskowemu pompa usuwa część brudu. Jest również niezwykle skuteczna - pozwala przepompować duże ilości wody prawie 8 tysięcy litrów na godzinę, co jednak zależy od jakości urządzenia.
Chlorowanie - pompa nie wystarcza do utrzymania wody w nieskazitelnej czystości, do tego potrzebujemy również tabletek chloru. Posiadają one szereg użytecznych właściwości: dezynfekują wodę, regulują jej pH, zwalczają brud i wzrost glonów.
Czyszczenie basenu za pomocą witaminy C - kwas askorbinowy pozwala tymczasowo usunąć brązowo-zielony odcień wody basenowej spowodowany nadmiarem żelaza. Działa niemal natychmiast, jednakże efekt czyszczenia jest pozorny, ponieważ zanieczyszczenie wciąż występuje w wodzie basenowej.
Szczotki basenowe - szczotki w szybki sposób usuną zanieczyszczenia, które osadzają się na dnie basenu, np. glony. Wybierając szczotkę do czyszczenia basenu stelażowego, warto zdecydować się na model prosty, zamiast tego z zaokrągloną końcówką.
Odkurzacz basenowy do czyszczenia - jest to praktyka, którą należy wykonywać systematycznie, jeśli zależy nam na czystości basenu. Brud i piasek, które gromadzą się na i w rogach prowadzą do wzrostu glonów i bakterii, co z kolei pogarsza klarowność wody. Aby tego uniknąć, możesz użyć specjalnego odkurzacza - urządzenie to skutecznie zasysa brud i osad z dna basenu.
Warto dodać, że decydując się na zakup odkurzacza basenowego, można wybrać modele automatyczne i półautomatyczne. Modele automatyczne całą pracę wykonują za nas - wystarczy jedynie ustawić odpowiedni program. Jest to rozwiązanie nieco droższe, jednak pozwoli na bardzo dokładne oczyszczenie basenu, szczególnie jeśli jest on sporych rozmiarów. Takie odkurzacze wyróżniają się dużą mocą, a także niezwykłą precyzją, pozwalając na utrzymanie Twojego basenu przez cały czas w czystości i higienie. Wiele dostępnych modeli odkurzaczy jest w stanie oczyszczać basen nawet przez 24 godziny na dobę, każdego dnia, pracując w wyznaczonych cyklach.
Stosowanie odkurzaczy oraz odpowiednich środków chemicznych jest gwarancją utrzymania basenu przydomowego w dobrym stanie.