Jak pozbyć się glonów z basenu ogrodowego?

Glony w basenie to problem, który odbiera całą przyjemność z kąpieli w letnim okresie. Poza tym mogą być one również przyczyną alergii skórnej. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak pozbyć się glonów z basenu, w jaki sposób z nimi walczyć, a także co robić, aby zapobiegać ich pojawianiu się.

Glony w basenie - jak się ich pozbyć?

Aby zachować czystość w basenie, należy skorzystać z chemii basenowej o silnych właściwościach utleniających. Najczęściej wybierany jest chlor oraz specjalne środki do usuwania glonów. Należy też pamiętać o regularnej filtracji wody. Jedną z najtańszych oraz najpopularniejszych opcji, która jest wygodna, a przy tym bezpieczna, jest także wykorzystywanie lamp UV. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dające odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się glonów w basenie, należy sprawdzić, czy dana metoda jest bezpieczna dla zbiornika.

Jeśli chodzi o chlor, to jest to jedno z oczywistych rozwiązań, służących do dezynfekcji basenów. Można zakupić preparaty zawierające chlor, występujące zarówno w płynie, jak i w tabletkach, które wkłada się do specjalnego dozownika zanurzonego w wodzie lub zainstalowanego na dopływie wody do niecki. Przy glonach warto sięgnąć jednak po inną odmianę środka z chlorem - jest to tzw. środek algobójczy. Bez względu na stosowany preparat nie należy go wrzucać bezpośrednio do wody, ponieważ skoncentrowany chlor może odbarwiać powierzchnię niecki.

Odpowiedni sprzęt na glony w basenie

Zastanawiacie się, jak pozbyć się glonów z basenu przy użyciu odpowiedniego sprzętu? Chemia często jest środkiem prewencyjnym, który należy stosować w walce z glonami, jednakże konieczne będzie też wykorzystanie odpowiednich akcesoriów i urządzeń.  Głównym sprzętem, jaki powinniśmy mieć na wyposażeniu są specjalne szczotki do czyszczenia dna, ścian i narożników niecki basenu. Warto również mieć tyczkę  teleskopową z podbierakiem z drobną siateczką. Dzięki temu zestawowi część zanieczyszczeń, szczególnie tych dużych, wyłowimy z wody samodzielnie. Rozprowadzanie chemii w basenie, którą najczęściej dozujemy do skimmerów, ułatwi także zastosowanie bojki pływającej.

Mówiąc o utrzymaniu czystej wody w basenie warto wspomnieć również o niezwykle skutecznym odkurzaczu basenowym - należy jednak dodać, że będzie on działał dobrze wyłącznie w wodzie bez glonów. Jeżeli ściany basenu są śliskie (od glonów) mogą występować problemy z  prawidłowym poruszaniem się urządzenia. Zanim więc zastosujemy w basenie odkurzacz, najpierw musimy zadbać o prawidłowe pH wody i dobre stężenie dezynfektanta.

Ważne jest, aby  wszystkie metody zapobiegania rozrostowi  glonów stosować na co dzień   - jako profilaktykę. Nie ma sensu czekać do momentu, w którym cały basen będzie zanieczyszczony i będzie wymagał ogromnego nakładu sił i kosztów, by przywrócić go do dawnej świetności. Lepiej działać odpowiednio wcześniej!

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.